Zmiany starcze w istotnym stopniu wpływają na farmakoterapię pacjentów geriatrycznych. Osoby starsze są bardziej wrażliwe na leki, częściej występują u nich działania niepożądane.

1. Zmiany starcze w istotnym stopniu wpływają na farmakoterapię pacjentów geriatrycznych. Osoby starsze są bardziej wrażliwe na leki, częściej występują u nich działania niepożądane.
2. Zmiany wzajemnych proporcji tłuszczu i wody w organizmie zmieniają parametry farmakokinetyczne leków – powodują, że leki rozpuszczalne w wodzie osiągają wyższe stężenia niż u zwykłych pacjentów, natomiast leki rozpuszczalne w tłuszczach pozostają w organizmie dłużej.
3. Zmniejszenie poziomu albumin w osoczu powoduje silniejszą konkurencję leków o miejsca wiążące w białkach osocza, co skutkuje zwiększeniem efektu wypierania leków z połączeń z białkami. Zwiększa to ryzyko wystąpienia interakcji między lekami oraz powoduje ich cięższy przebieg.
4. Dawkowanie leków dla pacjentów w wieku podeszłym powinno być indywidualnie dobierane, tak aby uwzględniać aktualny stan chorego i możliwe interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.
5. Niektóre leki mogą być u pacjentów starszych mniej skuteczne, gdyż z wiekiem receptory (np. receptor adrenergiczny) stają się mniej wrażliwe na pobudzenie.
6. Jednocześnie z powodu obniżenia masy poszczególnych narządów zmniejszeniu ulega też liczba receptorów.
7. Przy tej samej dawce leku, ilość substancji czynnej przypadająca na jednostkowy receptor jest większa – łatwiej więc o względne wysycenie receptorów, co ujawniać się może efektami przedawkowania oraz wzrostem działania toksycznego.
8. Proces wchłaniania i wydalania zostaje zwolniony.
9. Istotny problemem jest również powszechna w tej grupie wiekowej polipragmazja, czyli przyjmowanie jednocześnie wielu leków.
10. Prawidłowa opieka geriatryczna powinna uwzględniać, że pacjenci często mają trudność w zrozumieniu wskazówek lekarza i źle przyjmują ordynowane leki. Powinno się kontrolować jakie i ile leków przyjmuje pacjent.
Zobacz również:
>>> Podsumowanie problemów fizjologicznych u seniorów.
>>> Psychologia starości czyli zmiany zachodzące pod wpływem czasu w życiu emocjonalnym i duchowym człowieka.
>>> Teorie starzenia się ludzi.
>>> Jak postrzegana jest starość w różnych religiach?
>>> Podstawowe pojęcia w zakresie geriatrii i gerontologii.
>>> Ogólne ćwiczenia stymulujące dla osób w podeszłym wieku.
>>> Badanie podmiotowe osoby w podeszłym wieku.
>>> Badanie przedmiotowe osoby w podeszłym wieku.
>>> Osteoporoza – złodziej kości. Charakterystyka choroby.
>>> Dieta w Osteoporozie
>>> Zalecenia dla osób, u których stwierdzono osteoporozę. Profilaktyka upadków.
[…] >>> 10 głównych problemów w farmakoterapii u ludzi starszych. […]