Cholangiografia i cholangiocystografia: wskazania oraz przygotowanie pacjenta do badania

Cholangiografia jest to badanie radiologiczne dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego (cholecystografia) z użyciem jodowego środka cieniującego jonowego – Bilipolina 30% lub niejonowego – Ultravist. Za pomocą tych badań można określić wielkość kształt, obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.

Wskazania do cholecystografii i cholangografii:

  • Kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • Podejrzenie przetoki pęcherzykowo – jelitowej
  • Cholangiografia śródoperacyjna

Przygotowanie pacjenta do cholecystografii i cholangiografii:

1.  Poinformowanie pacjenta o spożyciu beztłuszczowej kolacji (warunek wypełnienia pęcherzyka żółciowego żółcią);
2.  Przeprowadzenie wywiadu czy pacjent nie jest uczulony na jod, u pacjentów uczulonych nie wykonuje się badania ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu uczuleniowego;
3.  Dokonanie pomiaru masy ciała w celu wyliczenia dawki środka cieniującego;
4.  W dniu badania –na czczo, wykonuje się lewatywę.

Postępowanie w czasie i po badaniu:

W czasie badania:
1.  Przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich podanie pacjentowi w kroplowym wlewie dożylnym Bilipoliny 30% lub niejonowego środka (Ultravist), ważna jest obecność lekarza i przygotowanie zestawu przeciwwstrząsowego i Ambu, w czasie podawania kontrastu kontrola tętna, ciśnienia tętniczego krwi, oddechu i ocena samopoczucia pacjenta, jeśli pojawi się tachykardia, obniżone ciśnienie tętnicze czy duszność należy zaprzestać podawania Bilipoliny 30%.
2.  Po podaniu środka cieniującego i wykonaniu pierwszych zdjęć rentgnowskich spożycie przez pacjenta tłuszczowego posiłku w celu obkurczenia pęcherzyka żółciowego i ponowne wykonanie zdjęć rentgenowskich
Po badaniu:
1.  Pacjent po badaniu powinien odpocząć i otrzymać posiłek
Źródła:
1.  Cavanaugh B.M. (red.): Badania laboratoryjne i obrazowe dla pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
2.  Pruszyński B. (red.): Radiologia – diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.