W opóźnieniu postępu choroby skuteczne jest trenowanie intelektualne i ruchowe zdolności, które pacjent jeszcze posiada, jak najdłuższe zachowanie samodzielności pacjenta, intensywne leczenie objawowe , ułatwienie opiekunom opieki pielęgnacji oraz poprawa jakości życia chorego
1. Opiekun powinien wypracować własny sposób postępowanie z chorym z wolnym i wyraźnym wysławianiem się, używaniem gestów i mimika dla porozumiewania się z chorym.
2. Działania opiekuńcze nad chorym powinny pozwalać na poprawę jakości życia chorego w zakresie : zaburzeń pamięci, sposobu komunikowania się z otoczeniem, odżywiania utrzymania higieny osobistej oraz zabezpieczenia bezpieczeństwa.
3. Należy stosować w opiece zasadę, że nie należy przeciążać chorego lecz go stymulować w początkowych fazach choroby ograniczyć się jedynie do pomocy choremu.
4. Należy dostosować swoje postępowania do zakresu czynności których pacjent nie jest w stanie sam zrobić.
5. Należy „wprowadzić” wspomaganie pamięci różnymi „przypominaczami” np. znakami graficznymi, znakmi itp.
6. W przypadku samodzielnego oddalania się dobrym sposobem jest bransoletka z wypisanymi danymi chorego lub wszycie takich informacji w ubrania.
7. Należy zapewnić choremu bezpieczne otoczenie oraz udogodnienia ze względu na stopniowo pogarszającą się zdolność samodzielnego poruszania się np., maty antypoślizgowe, uchwyty, balkonik,itp.
8. Poza słownym kontaktem z chorym należy także wykorzystywać metody pozawerbalne (dotyk mimika, gesty).
9. Wskazana jest dokładna obserwacja i nadzór nad regularnym przyjmowaniem posiłków (odżywianie przez sondę), gdyż występuje niebezpieczeństwo znacznego niedożywienia oraz odwodnienia.
10. Opiekun powinien zadbać o wygląd chorego poprzez częste obcięcie paznokci, strzyżenie włosów, pozapinane ubranie.