W jaki sposób różne substancje przemieszczają się do komórek? Rodzaje transportów przez błonę komórkową: dyfuzja, osmoza, transport bierny i czynny.

Dyfuzja

Dyfuzja jest to przemieszczenie się cząsteczek rozpuszczonej substancji (np. cukru) od stężenie większego do mniejszego. Celem dyfuzji jest wyrównanie stężeń w komórce.
Dyfuzja jest przykładem transportu biernego gdyż jest zgodny z gradientem stężeń.

Osmoza

Osmoza jest specyficznym typem dyfuzji cząsteczek wody przez błonę półprzepuszczalną (błony komórkowej). Rozdziela roztwory o różnych stężeniach. Kierunek przepływu odbywa się od mniejszego stężenia do większego.
Transport substancji przez półprzepuszczalną błonę komórkową (białkowo-lipidową) odbywa się selektywnie. Jedne substancje przemieszczają się łatwiej, tj. woda, drugie trudniej (cząsteczki cukru). 

Rodzaje transportu cząsteczek przez błonę komórkową (półprzepuszczalną)

1.  Transport bierny
  • dyfuzja prosta
  • dyfuzja wspomagana (ułatwiona)
2.  Transport czynny (aktywny)

Dyfuzja prosta

Zachodzi zgodnie z gradientem stężeńczyli cząsteczki przepływają od stężenia większego do mniejszego – aż do wyrównania stężeń.

Dyfuzja wspomagana (ułatwiona)

Odbywa się zgodnie z gradientem stężeń, lecz jest to transport substancji wspomagany przez przenośnik.

Transport aktywny (czynny)

Transport substancji odbywa się wbrew gradientowi stężeń – czyli stężenia mniejszego do większego. Wymaga nakładu energii dostarczonej przez ATP. W transporcie aktywnym biorą udział nośniki białkowe, które przenoszą cząsteczki różnych substancji. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.