
Fazy IV Etapu procesu pielęgnowania
analizowanie wyników opieki pielęgniarskiej, czyli tego, co w trzech poprzednich etapach zrobione zostało w stosunku do pacjenta i jego środowiska,
formułowanie oceny
Czwarty etap procesu pielęgnowania polega na „ocenianiu wyników opieki polegających na świadomym i systematycznym porównywaniu stanów: rozpoznanego (w etapie I, a wyrażonego w postaci diagnozy pielęgniarskiej), założonego (w celach – II etap), uzyskanego (IV etap) w drodze podjęcia celowych działań profesjonalnych i (lub) innych niż profesjonalne, w tym i samoopiekuńczych (w III etapie)”.
Analizowanie wyników opieki pielęgniarskiej
Analiza tego, co w trzech poprzednich etapach zrobione zostało w stosunku do pacjenta i jego środowiska.
W fazie tej należy:
- rozstrzygnąć, czy założone cele zostały osiągnięte,
- dostarczyć informacje dla ponownego rozpoznania stanu pacjenta i jego środowiska,
- zidentyfikować działania, które okazały się najskuteczniejsze w drodze do osiągnięcia celu
Etap IV spełnia podwójną rolę w procesie pielęgnowania. Nie tylko jest etapem, w którym się ocenia, ale również otwiera to co ma nastąpić dzięki temu, gdyż każde rozpoznanie jest swego rodzaju oceną, a każda ocena stanowi pewnego rodzaju rozpoznanie. Przeważnie każdy uzyskany stan nie jest ostatecznym, w pełni zadowalającym i dlatego właśnie staje się punktem wyjścia do planowania nowych działań na rzecz pacjenta i jego środowiska.
Formułowanie oceny
Końcowe stwierdzenie tego co osiągnięto w odniesieniu do założonego celu. Należy zaznaczyć, że w zapisie oceny należy brać pod uwagę opinie pacjenta i jego rodziny.
„Ocena ma zawsze wartość stymulującą poprzez ukazywanie tego co i dlaczego jest złe w dotychczasowej pracy”
Biorąc pod uwagę trójstopniową skalę ocen można powiedzieć, że:
cel został osiągnięty w całości – 100%
cel został osiągnięty tylko częściowo – 50%
celu nie osiągnięto – 0%