Próba Vasalvy jako metoda wyrównania ciśnienia w uszach i leczenia częstoskurczu.

Próba Vasalvy

Próba Vasalvy jest jedną z metod oceny stanu ucha środkowego polegająca na badaniu drożności trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza, przewodu Eustachiusza). Nazwa manewru wywodzi się od Antonia Marii Valsalvy.  Próba Valsalvy może służyć do zatrzymania częstoskurczu nadkomorowego. Również wykorzystywana jest przez nurków i pasażerów samolotów w celu wyrównania ciśnienia w uchu środkowym.

Samodzielne wykonanie próby Vasalvy

W celu wyrównania ciśnienia panującego w uchu środkowym należy ucisnąć palcami skrzydełek nosa i “wydmuchać powietrze z płuc” do nosa przy jednocześnie zamkniętych ustach. Spowoduje to wzrost ciśnienia w uchu środkowym, a także w klatce piersiowej. Tym samym wywiera wpływ na podniesienie się ciśnienia krwi oraz wzrost tętna.
Manewr ten należy wykonywać przez 10-15 sekund.

Próba Vasalvy wykonywana w gabinecie lekarskim

Podczas testu badany wydmuchuje powietrze z płuc do nosa przy zamkniętych ustach i uciśniętych skrzydełkach nosa. Szmer powietrza przechodzącego przez trąbkę słuchową jest wysłuchiwany tzw. nasłuchiwaczem.

Przeciwskazania

  • tętniak rozwarstwiający aorty
  • żylaki przełyku
  • niedociśnienie ortostatyczne (nagły spadek ciśnienia przy gwałtownym wyprostowaniu się lub podniesieniu się z leżącej pozycji)
  • dusznica bolesna (niestabilna dławicę piersiowa) 
  • ostry zawał serca
  • przebyte w ostatnim czasie operacje otwarte na klatce piersiowej bądź jamie brzusznej 
Próba Vasalvy nie powinna być stosowana przy wszystkich schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego.
Jeżeli masz jakieś obawy i wątpliwości przed zastosowaniem próby Valsalvy, to skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jeżeli wykonałeś ten manewr kilkakrotnie w celu zwolnienia rytmu serca, ale tachykardia nie ustąpiła, udaj się na pogotowie ratunkowe. Należy tam się udać także wtedy, gdy wystąpiło niezwykle szybkie bicie serca, ból w klatce piersiowej, a także duszność z towarzyszącym uczuciem osłabienia. 
Jeśli umiesz prawidłowo wykonać ten manewr, to znasz jedną z łatwiejszych i niefarmakologicznych metod pozwalających na ustabilizowanie rytmu serca.

 

Źródła:
1.  Gajewski P. (red.): Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych. Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
2.  https://pixabay.com/pl/illustrations/słuchu-ucho-uszy-muzyka-słuchawki-106483/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.