Profilaktyka jaskry

Jaskra to popularna wada wzroku, która dotyczy około 67 milionów ludzi na całym świecie. Natomiast w samej Polsce około 800 tys., z których leczy się jedynie 150 tys., czyli tylko jedna siódma chorych. 
žJeszcze do niedawna sądzona, że na jaskrę chorują osoby po 40 roku życia. Teraz okazuje, się że może zachorować dosłownie każdy – dzieci, młodzież. žSzczególnie narażone są osoby, których członkowie rodziny mają jaskrę.

Profilaktyka jaskry

BADANIA OKULISTYCZNE
žJedynym sposobem wykrycia choroby są regularne, przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata, badania okulistyczne. Praktycznie tylko lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę i szybko rozpocząć odpowiednie leczenie. žZaleca się aby po trzydziestym roku życia przeprowadzać badania co 2 lata, natomiast po czterdziestym co rok.
 
DBANIE O ODPOWIEDNI POZIOM CHOLESTEROLUž
Wskazane jest również dbanie o niski poziom cholesterolu, ponieważ zła gospodarka tłuszczowa sprzyja rozwojowi schorzenia, przez zapychanie naczyń krwionośnych – co powoduje wzrost ciśnienia w oku.
 
CZĘSTE MRUGANIE OCZU
žCodzienne, wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem komputera, czy telewizorem powoduje, że oczy są przemęczone. žNormalnie mrugasz co 1-2 sekundy, podczas oglądania filmów czy pracy przy komputerze robisz to znacznie rzadziej. žMruganie pobudza wydzielanie łez, które nawilżają rogówkę i spojówki. Tworząc ochronę przed bakteriami i jednocześnie zmywają zanieczyszczenia.
 
NAWILŻENIE GAŁKI OCZNEJ
žBardzo ważne jest nawilżenie gałki ocznej. Suche, szczypiące i zarazem bolące oczy często są powodem kłopotów. Zaradzić temu można wietrząc pokój, zimą układając ręczniki na kaloryferach, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Pomocne są również krople do oczu, czyli sztuczne łzy.
ž
ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE
Zawsze czytaj na siedząco i przy odpowiednim oświetleniu. W pozycji leżącej mięśnie szybko się męczą i zaczynamy gorzej widzieć, a nasze pole widzenia ulega pogorszeniu.
 
DIETA
žDuży wpływ na zdrowie oczu ma również jakość spożywanych przez nas produktów. žMikro i makroelementy zawarte w produktach spożywczych odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu wadom wzroku, a są to m.in.: kasza gryczana, jajka, wątróbka, chleb pełnoziarnisty, szpinak, groszek, warzywa i owoce. Powinniśmy jeść pokarm spowalniający proces starzenia się zawierający cynk, selen, witaminy A, E, C oraz barwniki roślinne luteinę i zeaksantynę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.