BADANIA OKULISTYCZNE
Jedynym sposobem wykrycia choroby są regularne, przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata, badania okulistyczne. Praktycznie tylko lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę i szybko rozpocząć odpowiednie leczenie. Zaleca się aby po trzydziestym roku życia przeprowadzać badania co 2 lata, natomiast po czterdziestym co rok.
DBANIE O ODPOWIEDNI POZIOM CHOLESTEROLU
Wskazane jest również dbanie o niski poziom cholesterolu, ponieważ zła gospodarka tłuszczowa sprzyja rozwojowi schorzenia, przez zapychanie naczyń krwionośnych – co powoduje wzrost ciśnienia w oku.
CZĘSTE MRUGANIE OCZU
Codzienne, wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem komputera, czy telewizorem powoduje, że oczy są przemęczone. Normalnie mrugasz co 1-2 sekundy, podczas oglądania filmów czy pracy przy komputerze robisz to znacznie rzadziej. Mruganie pobudza wydzielanie łez, które nawilżają rogówkę i spojówki. Tworząc ochronę przed bakteriami i jednocześnie zmywają zanieczyszczenia.
NAWILŻENIE GAŁKI OCZNEJ
Bardzo ważne jest nawilżenie gałki ocznej. Suche, szczypiące i zarazem bolące oczy często są powodem kłopotów. Zaradzić temu można wietrząc pokój, zimą układając ręczniki na kaloryferach, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Pomocne są również krople do oczu, czyli sztuczne łzy.
ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE
Zawsze czytaj na siedząco i przy odpowiednim oświetleniu. W pozycji leżącej mięśnie szybko się męczą i zaczynamy gorzej widzieć, a nasze pole widzenia ulega pogorszeniu.
DIETA
Duży wpływ na zdrowie oczu ma również jakość spożywanych przez nas produktów. Mikro i makroelementy zawarte w produktach spożywczych odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu wadom wzroku, a są to m.in.: kasza gryczana, jajka, wątróbka, chleb pełnoziarnisty, szpinak, groszek, warzywa i owoce. Powinniśmy jeść pokarm spowalniający proces starzenia się zawierający cynk, selen, witaminy A, E, C oraz barwniki roślinne luteinę i zeaksantynę.