
Roztwór hipertoniczny
Stężenie substancji na zewnątrz komórki jest większe niż wewnątrz komórki.
Stężenie roztworu pozakomórkowego jest większe od stężenia soku komórkowego. Woda przepływa z komórki do otoczenia poza komórką. Komórka traci jędrność, kurczy się od środka, pociągając za sobą protoplast, który odstaje od ściany komórkowej.
Roztwór hipotoniczny
Stężenie substancji na zewnątrz komórki jest mniejsze wewnątrz komórki.
Woda będzie przenikać do wnętrza komórki do momentu, aż siła ssąca komórki będzie równa zeru, a turgor komórki osiągnie maksymalną wielkość.
Roztwór izotoniczny
Steżenie substancji na zewnąytrz komórki jest takie same jak wewnątrz komórki.
W roztworze izotonicznym nie będą zachodzić żadne procesy, gdyż istnieje równowaga pomiędzy dwoma roztworami.
Plazmoliza
Plazmoliza to proces kurczenia się protoplastu i jego odstawania od ściany komórkowej. Zjawisko to zachodzi na skutek umieszczenia komórki w hipertonicznym.
Plazmolizę możemy zaobserwować w komórkach skórki liścia spichrzowego cebuli po zanurzeniu go w roztworze glukozy lub soli kuchennej (NaCl).
Plazmoliza jest procesem odwracalnym.
Deplazmoliza
Deplazmoliza to odwrócenie procesu plazmolizy.
Komórkę przenosimy, np. do czystej wody. W roztworze hipotonicznym komórka napełnia się wodą – wskutek działania siły ssącej. Protoplast rozkurcza się i wraca do normalnego stanu.
Zjawisko plazmolizy jest możliwe dzięki błonom półprzepuszczalnym.
Zobacz również:
>>> W jaki sposób różne substancje przemieszczają się do komórek? Rodzaje transportu przez błonę komórkową: dyfuzja, osmoza, transport bierny i czynny.
>>> Porównanie wydajności energetycznej oddychania tlenowego, beztlenowego oraz fermentacji.
>>> Energia aktywacji reakcji, centrum aktywne, centrum allosteryczne czyli podstawowe informacje o funkcjonowaniu enzymu.
>>> Porównanie oddychania tlenowego z beztlenowym.