Wyzwania, z którymi spotykają się opiekunowie osób z Alzheimerem

Czynności codzienne

Jeżeli jesteś opiekunem osoby z Chorobą Alzheimerem (AD), prędzej czy pózniej będziesz musiał ją kąpać i ubierać, pomagać w jedzeniu i prawdopodobnie w korzystaniu z toalety. Będziesz musiał także podjąć decyzję o dalszej zdolności chorego do prowadzenia samochodu lub zapewnić mu transport.
Aby pomóc całej rodzinie, zaangażowanej w leczenie, powinieneś obserwować stan ukochanej osoby, podawać wszystkie przepisane leki o odpowiednich godzinach i informować lekarzy o objawach i zmianach, jakie zaobserwujesz. Będziesz musiał także zwracać uwagę na wszystkie dodatkowe problemy ze zdrowiem, które mogą się pojawić i zapewnić choremu w razie potrzeby natychmiastową pomoc medyczną.

Uregulowanie spraw majątkowych i prawnych

Innym problemem, którym będziesz musiał się zająć jest uregulowanie spraw majątkowych i prawnych. Powinieneś załatwić to jak najszybciej. Prawidłowo sporządzone dokumenty, podpisane w łagodnym stadium trwania choroby, kiedy pacjent zachowuje jeszcze zdolności poznawcze, pozwoli na uniknięcie zamieszania prawnego i dodatkowych kosztów później.
Będziesz musiał w końcu stworzyć bezpieczne środowisko i porządek życia w celu maksymalnego zwiększenia poczucia więzi rodzinnych i zachowania kontroli nad życiem. Sytuacje stresowe mogą z łatwością zasmucać osoby z AD. Z czasem, wraz z rozwinięciem sprawdzającej się rutyny nauczysz się nie tylko przewidywać czynniki wywołujące pogorszenie stanu osoby z AD, ale także sposobów radzenia sobie z problemami, które już wystąpiły. Ważne jest zachowanie cierpliwości i elastyczności. Bądź spokojny i pomysłowy, myśl perspektywicznie. Co działa jednego dnia może okazać się nieprzydatne następnego.

Kwestie emocjonalne

Opiekunowie doświadczają szerokiej gamy uczuć związanych z ich odpowiedzialną rolą. Po rozpoznaniu AD opiekunowie czują, że coś utracili, mają ograniczoną wolność, przerwy w pracy zawodowej, są odseparowani od rodziny i przyjaciół, nie mogą zajmować się własnym zdrowiem i wypoczynkiem. Normalną reakcją na te straty jest złość, strach, osamotnienie, zgorzkniałość i oburzenie. Jest szalenie istotne, aby zdać sobie sprawę, że są to zupełnie prawidłowe reakcje często doświadczane przez opiekunów. To normalne czuć się przytłoczonym przez ciężką pracę opiekuna. Zupełnie naturalne jest także odczuwanie wszechogarniającego poczucia stresu codziennego i przewlekłego.
Niektóre strategie postępowania mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z opieką nad osobą z AD. Jedno z badań wykazało, że sposób, w jaki postrzegasz chorobę, może uchronić Cię od depresji. Stawiaj realistyczne wymagania osobom z AD; akceptując fakt, że ona lub on nie jest już tą samą co przed chorobą osobą. Może to pomóc Ci poczuć się lepiej. Pomocne może okazać się także skupienie na rzeczach obecnych, a nie dotyczących przyszłości oraz zachowanie elastyczności, poczucia humoru względem doświadczeń, które Cię spotykają.

Depresja

Wielu opiekunów, ze względu na rolę jaką pełnią, ma problemy w postaci:
  • zmęczenia fizycznego, związanego z niebywałym wysiłkiem, takim jak podnoszenie, pomoc w jedzeniu i toalecie, a także potrzeba ciągłego nadzoru nad chorym
  • zmęczenia umysłowego
  • lekceważenia własnych potrzeb zdrowotnych
  • problemów finansowych ( przerwanie pracy, opłaty za dodatkową pomoc itd.)
  • rozpadu trwałych związków
  • utraty ważnych wspomnień
  • konfrontacji z pogarszającym się stanem osoby, którą kochasz i perspektywą jej śmierci
Opiekunów nazwano “ukrytymi pacjentami” ze względu na problemy zdrowotne, związane ze stanem przewlekłego stresu, wynikającego z opiekowania się. W badaniach wykazano, że stan zdrowia opiekunów pogarsza się wraz ze pogorszeniem stanu zdrowia pacjentów. Choroby, które mogą rozwinąć się na podłożu stresu związanego z opieką to: nadciśnienie, bóle krzyża, zespół nadwrażliwego jelita, migreny, choroby serca, wrzody i rak. Dodatkowo opiekunowie mogą doświadczać zmienności nastrojów, bólów mięśni i stawów i pogorszenia się objawów choroby, na którą cierpieli przed rozpoczęciem pełnienia roli opiekuna.

Pomoc ze strony rodziny i przyjaciół

Bardzo ważne jest, aby ustalić system pomocy, a także dać chwilę oddechu od obowiązków związanych z byciem opiekunem osoby z AD. Musisz doceniać wagę pomocy, jaką możesz otrzymać od innych członków rodziny i przyjaciół. Musisz poprosić o taką pomoc. Odgrywa to istotną rolę w zachowaniu twojego zdrowia i równowagi oraz perspektyw, zarówno dla Ciebie jak i dla tych, którzy od Ciebie zależą.
Badania wykazały, że regularne wizyty członków rodziny mają ogromny wpływ na stan zmęczenia opiekuna. Tak naprawdę obniżenie poczucia stresu opiekuna jest bezpośrednio związane ze wzrastającą ilością wizyt członków rodziny. Powiedz swojej rodzinie jak bardzo Ty i osoba z AD cenicie ich wizyty. Zachęć ich do częstych odwiedzin. Jeśli nie masz w pobliżu rodziny, zwróć się do przyjaciół i sąsiadów, z którymi możesz podzielić się myślami i odczuciami. Zaproś ich do swojego domu. Powiedz im, jak wiele znaczy dla Ciebie ich zainteresowanie i poświęcony czas.

Zrób sobie przerwę

Opieka wspomagająca jest określana jako każdy rodzaj opieki nad osobą z AD, która umożliwia wytchnienie właściwemu opiekunowi od jego obowiązków. Opieka taka pozwala Ci zrobić sobie tak bardzo potrzebną przerwę. Każdy opiekun potrzebuje przerwy co tydzień przez co najmniej 2 do 4 godzin. Istnieje wiele źródeł ulgi. Członek rodziny lub przyjaciel może zaopiekować się Twoim krewnym, podczas gdy Ty będziesz zajmować się własnymi potrzebami. Formalni opiekunowie zastępczy są dostępni za opłatą. Dzienne centra opieki nad dorosłymi są idealnym zródłem pomocy medycznej i socjalnej dla osób z AD. Mogą one zapewniać opiekę od kilku godzin dziennie do całego tygodnia, czasami opiekę wieczorami. Daje to osobom z AD i innymi zaburzeniami okazję do spotkania się z ludźmi, śpiewania, udziału w zajęciach plastycznych, rzemieślniczych i innych czynnościach dostosowanych do ich możliwości. Możesz także otrzymać pomoc w opiece od ludzi przychodzących do twojego domu. Niektórzy specjalizują się w opiece nad osobami starszymi lub upośledzonymi i osobami z AD.
Upewnij się, że każda osoba, którą zatrudniasz jest zaznajomiona z problematyką AD i rozumie jakie obowiązki będą do niej należały. Jest wiele stowarzyszeń w całym kraju, które specjalizują się w opiece nad osobami z AD. W celu uzyskania informacji o centrach dziennej opieki dla dorosłych oraz możliwości otrzymania opieki zastępczej w twojej okolicy, a także możliwości uzyskania pomocy finansowej, skontaktuj się z lokalnym oddziałem Stowarzyszenia Alzheimerowskiego lub innymi organizacjami.

Regularnie uprawiaj ćwiczenia

Pacjenci z AD często cieszą się długo dobrym zdrowiem fizycznym. Korzystne będzie zatem ustalenie programu ćwiczeń takich jak np. spacerowanie dla Ciebie i członków Twojej rodziny. najmniej trzy razy w tygodniu, a jeśli to możliwe to codziennie.
Bez wysiłku fizycznego ciało traci masę mięśniową i nabywa tłuszczu. Ćwiczenia pomagają także lub nawet usuwają sztywność i bóle stawów, które stanowią przewlekły problem dla wielu starszych osób. Regularne ćwiczenia pomagają także w zapobieganiu chorobom serca, wysokiemu ciśnieniu tętniczemu i cukrzycy typu dorosłych. Co więcej, wiele osób uważa, że ćwiczenia poprawiają ich samopoczucie. A to, wraz z okazją do udziału w przyjemnych czynnościach, sprawia, że ćwiczenia fizyczne są cenne i przyjemne
Spacerowanie, bieganie, pływanie czy golf. Pamiętaj jednak, aby modyfikować ćwiczenia w ten sposób, aby nie wywoływały stresu: np. podczas gry w golfa sam wybieraj kije golfowe i podawaj je choremu, nie pozostawiaj mu konieczności wyboru, bo może to wywołać stres u osoby z AD.
Energiczne spacerowanie jest także świetną formą aktywności, którą możecie wspólnie uprawiać. Skłoni to Was do wyjścia z domu i zaczerpnięcia świeżego powietrza, co korzystnie wpłynie na Wasze zdrowie. W razie złej pogody wiele starszych osób spaceruje po wewnętrznych deptakach.

Szukanie pomocy w grupach wsparcia

Izolacja jest częstym problemem zgłaszanym przez opiekunów, wraz ze stopniowym wzrostem potrzeb członka Twojej rodziny i kiedy on lub ona wymaga coraz więcej Twojego czasu.
Jeżeli uważasz, że skorzystałbyś na podzieleniu się z kimś swoimi odczuciami i doświadczeniami, których doznajesz jako opiekun, albo jeśli chciałbyś spotkać się z ludźmi, mającymi podobne do Twoich przeżycia, możesz zapisać się do grupy wsparcia. Może Ci się nawet udać znaleźć grupę wsparcia dla ludzi opiekujących się krewnymi z AD. Zacznij od telefonu do lokalnego oddziału Stowarzyszenia Alzheimerowskiego i innych źródeł. Jednym z najbardziej przydatnych aspektów powstawania lokalnych grup stowarzyszeniowych są grupy pomocy rodzinom, dotkniętym przez chorobę Alzheimera. Składają się one z opiekunów, członków rodzin i przyjaciół chorych na AD. Celem tych grup jest oferowanie pomocy i edukacji, a doświadczenie, którym dzielą się zaproszeni na spotkania eksperci może być bardzo dla Ciebie przydatne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.